Warning: Attempt to read property "post_content" on null in /data/web/virtuals/309272/virtual/www/wp-content/themes/Divi/includes/builder/feature/dynamic-assets/class-dynamic-assets.php on line 2078
Volné psaní (freewriting): Metoda nejen pro spisovatele s autorským blokem — Knižní koučink Anny Burdové
737 344 941 tvuj@kniznikoucink.cz

Volné psaní (freewriting): Metoda nejen pro spisovatele s autorským blokem

11. 10. 23 | Seberozvoj pro spisovatele

Potřebujete se rozepsat? Vytvořit si spisovatelský návyk? Nebo si jen udělat jasno o struktuře svého budoucího literárního díla? Metoda volného psaní je všestrannou pomůckou pro začínající i zavedené autory.

pracovní stůl spisovatele - zápisníky, tužky, indexovací zštítky atd.

Jste potápěč, architekt, badatel, nebo sešívač? Typologie spisovatelů podle přístupu k práci

Tuto jednoduchou a přitom velmi účinnou metodu vyvinul v roce 1973 pedagog Peter Elbow, který na massachusettské univerzitě vedl programy rozvoje psaní. Je autorem řady publikací o teorii, praxi a pedagogice. Protože byl angličtinář, využíval svou metodu hlavně v oblasti rozvoje jazykových dovedností, dá se ale uplatnit i při tvůrčím psaní.

Já sama jsem ji začala využívat už před mnoha lety, když jsem ještě netušila, že jde o metodu, navíc připisovanou konkrétnímu autorovi. Když jsem si potřebovala utřídit myšlenky, ujasnit obsah a strukturu práce )nejen knižního rukopisu, ale i jiných pracovních záležitostí), prostě jsem si o tom jen tak psala a zažívala spoustu AHA momentů.

 

K čemu je volné psaní dobré

Tato metoda vám umožní:

  • utřídit si myšlenky, vytvořit si strukturu, udělat si jasno v určitých otázkách a najít nové souvislosti
  • zachytit nápady a probudit kreativitu – nápady pak budou chodit jeden za druhým
  • rozepsat se, odblokovat vnitřní bariéry.

 Pro začínající spisovatele je volné psaní skvělou rozcvičkou a prostředkem k vytvoření potřebného autorského návyku.

Pro autor(k)y trpící spisovatelským blokem je to pomůcka, která pozvolna a nenásilně rozpustí zábrany – ať už jde o blok spočívající v nejasnostech ohledně  toho, co chtějí psát, nebo nedůvěru ve své dovednosti.

Těm, kteří chtějí napsat knihu např. v rámci své odbornosti, aniž by měli spisovatelské ambice, je freewriting skvělým způsobem, jak přivyknout psaní jako aktivitě, která jim dosud nebyla vlastní.

Jak na ‚spisovatelský brainstorming‘?

   • Vezměte si čistý list papíru, nebo otevřete prázdný dokument v počítači. Řekněte si, že si jdete psát jen tak nanečisto, nezávazně a že po vás následující řádky nikdy nikdo nebude číst. Zkrátka se oprostěte ode všeho, co vás případně svazuje a znemožňuje v klidu psát.
   • Zaměřte svou mysl jen na své budoucí dílo, které je předmětem této startovací metody. Začněte psát první, co vám v souvislosti s ním přijde na mysl. Může to být téma či dějová linka, případně, nosíte-li v hlavě obraz postavy, kolem které teprve chcete vytvořit příběh, zaměřte se na ni.
   • Začněte myšlenku pomalu rozvíjet. Pište. Necenzurujte se. Nehleďte na formu, gramatiku, stylistiku ani volbu slov.
   • V případě, že vám nebudou přicházet nápady, vytáhněte si z textu určité téma nebo předmět a začněte ho rozvíjet. Když třeba nebudete vědět, jak by se mohla vyvinout zápletka kolem určité postavy, zaměřte se na postavu jako takovou (charakter, pozadí jejího života, motivaci atd.).
   • Jestliže vám v souvislosti se zvoleným tématem ani tak nepřicházejí žádné nápady, pište o sobě. Proč chcete napsat knihu? Proč jste si zvolili zrovna tohle téma? Může se stát, že se dostanete hlouběji do své psýché a třeba odhalíte příčinu bloku, důsledek slábnoucích motivací atp.

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *