737 344 941 tvuj@kniznikoucink.cz

Hledáte někoho, kdo by vám poskytl zpětnou vazbu na vaše literární dílo? To je dobře! Každý spisovatel ví, že po měsících práce není schopen úplně objektivního pohledu. Jenže kdo vám dá opravdu kvalitní hodnocení? Rodina, přátelé, betačtenář nebo odborník?

Nepočítám-li vaše blízké, máte minimálně dvě možnosti: Recenzi od betačtenáře a odborné hodnocení od profesionála. Pojďme si říct, jaký je mezi nimi rozdíl.

Recenze od betačtenáře

Od několika klientů jsem v poslední době slyšela větu: „Ono se pořád mluví o nějakých betačtenářích, ale já vlastně nevím, o co jde.

Stručně řečeno: je to recenzent/ka. Betačtenáři, betaři či beťáci jsou vášniví čtenáři. Mezi spoustou knih rádi sáhnou i po rukopisu – tedy díle, které se má  knihou stát. Pro někoho je věcí prestiže, když může říct, že četl prvotní verzi knihy, která se později objevila na pultech knihkupectví.

V zahraničí je celkem běžné, že spisovatel má svůj okruh „prvočtenářů“. Ti si čtou jeho dílo (průběžně po kapitolách nebo první verzi rukopisu) a poskytují zpětnou vazbu.

Služeb betačtenářů využívají i nakladatelé. Jsou zavaleni hromadou rukopisů a uvítají, když jim s prvním čtením a roztříděním rukopisů někdo pomůže.

Betačtenáře si můžete vytipovat např. mezi knižními blogery, nebo oslovit přátele a rodinu. Vybírat v okruhu blízkých lidí je ale trochu ošemetné. Zpětná vazba od nich nemusí být  nezaujatá – buď se jim líbí všechno, nebo nic, ale konstruktivní kritika nepřichází. Dejte si proto pozor, abyste se nenechali „opít“ chválou, či naopak demotivovat strhující kritikou. Snažte se o zdravý nadhled a vyhodnocení, co vás posouvá k lepšímu spisovatelskému výkonu.

Jaká je cena za betačtení?

Donedávna šlo o službu zdarma, protože šlo zálibu a věc prestiže. V poslední době ale přibývá betačtenářů, kteří si nechají zaplatit. Pro některé je to součást jejich práce (i když někdo to vnímá jako sporné, stejně jako placené recenze na knihy). Betačtení je ale primárně právě o čtenářském zážitku a ne profesionální analýze. A tak jsou recenzenti, kteří si vaše dílo přečtou jen tak pro radost a ze zvědavosti.

Banner: Chcete svůj rukopis dovést k dokonalosti?

Odborný posudek rukopisu od redaktora či spisovatele

Tahle služba může být zase věcí prestiže pro vás jako autora. Získáte totiž zpětnou vazbu od profesionála – třeba kolegy spisovatele. Na rozdíl od recenze betačtenáře půjde o hlubší vhledy a komplexní hodnocení. Nejen, že tak budete mít představu, co v díle nefunguje, ale taky proč to nefunguje z řemeslného hlediska. Dozvíte se, co a jak máte upravit, aby to fungovalo. Jsou to cenné rady, které vám pomůžou s konkrétním rukopisem, a navíc s dalším rozvojem vašich spisovatelských dovedností.

Redaktoři a publikující spisovatelé také mají znalosti z fungování knižního trhu. Můžete se od nich tedy dozvědět, jak si v rámci daného žánru stojíte a jaký má vaše dílo potenciál uspět. Navíc vám mohou poradit, jak postupovat při vydání.

Kolik odborné hodnocení stojí?

Analýza rukopisu od profesionálů samozřejmě není zdarma. S ohledem na výše uvedené ale jistě sami vyhodnotíte, že se taková investice opravdu vyplatí. Někdy to může být jako částka za kurz tvůrčího psaní, který vám však nabídne jen balíček teoretických informací, kdežto v rámci této služby dostanete zpětnou vazbu přímo na vaše dílo. Pokud navíc budete moct využít navazující služby profesionála, který vám hodnocení vyhotovil (např. konzultace, mentoring při úpravách atp.), máte skvělou příležitost dovést své dílo k naprosté dokonalosti. A to, že pak budete moct za nakladateli jít s doporučením od kolegy redaktora nebo spisovatele, je další bonus.

 

Betačtenář, nebo odborník? Koho si vybrat?

Záleží na vás, co si na základě výše uvedených parametrů vyberete. Můžete klidně kombinovat obě varianty.

Mě s poptávkou posudku občas oslovují autoři, kteří si nechali udělat dvě, nebo dokonce tři  recenze od betačtenáře. Dočkali se ale tak protichůdných reakcí, že nevěděli, co si dál počít. S recenzemi se to zkrátka má stejně jako s hodnoceními v knižních databázích. Pár čtenářů dá knize pět hvězdiček, někdo dá jednu.

Nebude to ode mě sice znítobjektivně, ale pokud jste začínající autor/ka, doporučuji spíš posudek. Získáte hlubší vhled do díla jako takového. Já osobně se snažím o co největší míru objektivity, a především pak o konstruktivní zpětnou vazbu, která autorovi pomůže k pokroku.

Takže pokud máte o takové hodnocení zájem, seznamte se s nabídkou služby na stránce Posuzování literárních děl.

V případě, že budete chtít zaslat posudek na ukázku, stačí si o něj napsat na tvuj(a)kniznikoucink.cz.

Anna Burdová, KnižníKoučink.cz

Anna Burdová, spisovatelka, literární redaktorka a knižní mentorka. Více… (osobní web)