737 344 941 tvuj@kniznikoucink.cz

Betačtenář, nebo redaktor? Kdo vám poskytne hodnocení rukopisu, jaké potřebujete?

28. 11. 23 | Otázky a odpovědi

Hledáte někoho, kdo by vám poskytl zpětnou vazbu na vaše literární dílo? To je dobře! Každý spisovatel totiž ví, že po měsících a někdy i letech práce není schopen úplně objektivního pohledu na své dílo. Jenže kdo vám dá opravdu kvalitní hodnocení, jaké potřebujete?

Jak napovídá titulek, máte minimálně dvě možnosti – recenzi od betačtenáře a odborné hodnocení od profesionála. Pojďme se tedy podrobněji podívat, jaký je mezi nimi rozdíl.

Recenze od betačtenáře

Od několika klientů jsem v poslední době slyšela větu: „Ono se pořád mluví o nějakých betačtenářích, ale já vlastně nevím, o co jde.

Stručně řečeno: je to recenzent/ka. Betačtenáři, betaři či beťáci jsou vášniví čtenáři, kteří mezi spoustou knih rádi sáhnou i po rukopisu – tedy díle, které má ambici se knihou teprve stát. Pro někoho je to tak trochu i věc prestiže, když může říct, že četl prvotní verzi díla známého autora, případně knihy, která se později objevila na pultech knihkupectví.

V zahraničí je celkem běžné (a u nás už se to také stává skutečností), že spisovatel má svůj okruh „prvočtenářů“, kteří si čtou jeho dílo (průběžně po kapitolách nebo první verzi rukopisu) a říkají mu, co se jim ze čtenářského hlediska v díle líbí, nebo nelíbí. Služeb betačtenářů využívají i nakladatelé, protože jsou zavaleni hromadou rukopisů a uvítají, když jim s prvním čtením a roztříděním rukopisů někdo pomůže.

Za betačtenáře si můžete vybrat člověka, kterého si vytipujete na internetu (např. blogera, který se věnuje právě vašemu žánru) nebo někoho z přátel či rodiny. Vybírat v okruhu blízkých lidí je ale trochu ošemetné, protože zpětná vazba nemusí být úplně nezaujatá – buď se čtenářům líbí úplně všechno, nebo vůbec nic, ale konstruktivní kritika nepřichází. Dejte si proto pozor, abyste se nenechali „opít“ chválou, či naopak demotivovat strhující kritikou. Snažte se o zdravý nadhled a vyhodnocení, co pro vás je konstruktivní a posouvá vás k lepšímu spisovatelskému výkonu.

Častou otázkou je cena za betačtení. Donedávna šlo o službu zdarma, protože, jak jsem výše uvedla, šlo o věc záliby a prestiže. V poslední době se ale stále častěji můžete setkat s tím, že si někteří betačtenáři nechají zaplatit. Není na tom nic špatného, protože pro některé je to součást jejich práce (i když někdo to vnímá jako sporné, stejně jako placené recenze na knihy). Betačtení je ale primárně právě o čtenářském zážitku a ne profesionální analýze, a tak jsou stále recenzenti, kteří si vaše dílo přečtou prostě jen tak pro radost a ze zvědavosti.

Odborný posudek rukopisu od redaktora či spisovatele

Tahle služba může být zase věcí prestiže pro vás jako autora – když získáte zpětnou vazbu od profesionála. Na rozdíl od recenze betačtenáře půjde o daleko hlubší vhledy a komplexnější hodnocení. Nejen, že tak budete mít představu o tom, co v díle nefunguje, ale taky proč to nefunguje z řemeslného hlediska a dozvíte se, co a jak máte upravit, aby to fungovalo. Jsou to cenné rady, které vám pomůžou nejen s konkrétním rukopisem, ale s  tvorbou jako takovou a dalším rozvojem vašich spisovatelských dovedností.

Redaktoři a publikující spisovatelé mají navíc znalosti z fungování knižního trhu, takže se od nich můžete dozvědět nejen to, jak si v rámci daného žánru stojíte, ale jaký má vaše dílo potenciál uspět u nakladatelů a na knižním trhu. Navíc vám mohou poradit, jak postupovat při vydání.

Analýza rukopisu od profesionálů samozřejmě není zdarma. S ohledem na výše uvedené ale jistě sami vyhodnotíte, že se taková investice opravdu vyplatí. Někdy to může být jako částka za kurz tvůrčího psaní, který vám však nabídne jen balíček teoretických informací, kdežto v rámci této služby dostanete zpětnou vazbu přímo na vaše dílo. Pokud navíc budete moct využít navazující služby profesionála, který vám hodnocení vyhotovil (např. konzultace, mentoring při úpravách atp.), máte skvělou příležitost dovést své dílo k naprosté dokonalosti. A to, že pak budete moct za nakladateli jít s doporučením od kolegy redaktora nebo spisovatele, je další bonus.

 

Co si vybrat?

Záleží na vás, co si na základě výše uvedených parametrů vyberete. Můžete klidně kombinovat obě varianty.

Mě s poptávkou posudku občas oslovují autoři, kteří si nechali udělat dvě, nebo dokonce tři  na sobě nezávislé recenze od betačtenáře a podle jejich slov se dočkali tak protichůdných reakcí, že nevěděli, jestli je jejich dílo „tak skvělé“, nebo „tak špatné“, případně něco mezi tím. S recenzemi se to zkrátka má stejně jako třeba s hodnoceními v knižních databázích. Pár čtenářů dá knize pět hvězdiček, někdo dá jednu.

Nebude to ode mě sice znítobjektivně, ale pokud jste začínající autor/ka, doporučuji spíš posudek jako hlubší vhled do díla jako takového. Já osobně se snažím o co největší míru objektivity, a především pak o konstruktivní zpětnou vazbu, která autorovi pomůže k pokroku.

Takže pokud máte o takové hodnocení zájem, seznamte se s nabídkou služby na stránce Posuzování literárních děl.

V případě, že budete chtít zaslat posudek na ukázku, stačí si o něj napsat na tvuj(a)kniznikoucink.cz.

Anna Burdová, KnižníKoučink.cz

Anna Burdová, spisovatelka, literární redaktorka a knižní mentorka. Více… (osobní web)

0 komentáøù

Pøidat komentáø

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *